16.8.2010

Van Gogh`un duyduğu acı, öfke ve melankoli beni cezbetti

"En çok ilgimi çeken şey Van Gogh'un acısı, hüznü ve öfkesi oldu. Sevdiği zaman bile duyduğu acı, öfke, melankoli beni çok cezbetti. Van Gogh'un çektiği acılar bugünle kıyaslanamayacak kadar değişik ve yoğun, fakat çalışmak uğruna hastalanacak bir insan olarak görüyorum onu. Kendi mesleğini geliştirmek, sanatını yapmak, bir şeyleri değiştirmeye çalışmak benim o tekstten çıkardığım şeyler" diyor Hakan Gerçek, yeni kurduğu Tiyatro Gerçek'in ilk oyunu 'Van Gogh' için. Oyunun yazarıysa W. Gordon Smith.
24 yıldır Kenter Tiyatrosu'nda çalışan ve "orası da benim tiyatrom gibiydi, o yüzden bir eksiklik hissetmedim, ama artık kendi söyleyeceğim sözleri söylemem ve daha kendime ait bir şeyler yapmam gerek" diyerek yola çıkan Hakan Gerçek, bugünlerde iki heyecanı birden yaşıyor. Biri bir salonu olmasa da kendi tiyatrosunu kurmuş olması, diğeri de uzun süredir içinde taşıdığı 'Van Gogh'u oynama istediğini gerçekleştirip izleyiciyle buluşması.


Van Gogh'un 'acılı' 40 yılı
Son bir iki yıldır kendi tiyatrosunu kurmayı düşünüyormuş Hakan Gerçek, geçtiğimiz yaz kesin kararını vermiş. Ardından da hep içinde taşıdığı 'Van Gogh'u oynama isteğini gerçekleştirmek üzere işe koyulmuş. "Yaşamı boyunca en çok kendi portresini yapan insanlardan biri 'Van Gogh', ve o portreleri, gerçek hikâyeleri seviyorum, biraz biyografi tadı da oluyor" diyen Hakan Gerçek, tiyatrosunun konseptini de portreler üzerine oturtmuş. Yani bundan sonra Hakan Gerçek, Tiyatro Gerçek olarak bazen bir kişi portresiyle, bazen bir mekân portresiyle bazen de bir durum portresiyle çıkacak izleyici karşısına.

Oyunda Hakan Gerçek'ten Van Gogh'un acılarını, aşkını, bu aşktan duyduğu acıyı, sanatçı ruhunun ne kadar derin olduğunu ve en önemlisi kendisine ne kadar acıdığını izliyoruz. Karşısında da bütün hayatını kaplayan hatta hayatının tamamını ayırdığı resim sehpasını...

Tabii konu Van Gogh olunca Hakan Gerçek, 21 yıl önce asistanlığını yaptığı Müşfik Kenter'i de anmadan edimiyor, "Müşfik beyden sonra böyle bir işe kalkışmak çok tuhaf, çünkü çok güçlü bir oyuncu Müşfik Hoca ama, o dönem benim kulağımı çok temizledi. O zaman ben arkadan slayt veriyordum, yani daha çok dinliyordum Müşfik beyi ve onu dinlemek benim için müzik dinlemek gibi bir şeydi. Bu nedenle tabii ki o dönemden aklımda kalan, biriken ve bugüne getirdiğim çok şeyler oldu."


Tiyatro Gerçek'ten 'Van Gogh', 3 Mart Salı, saat 20.00'de Kenter Tiyatrosu'nda izlenebilir.


Haber Arşivi